Dlaczego warto dbać o konserwację podłóg?

Czyszczenie podłogi wymaga szczególnej uwagi, ponieważ jest ona mocniej eksploatowana niż inne domowe powierzchnie. Utrwalony brud to nie tylko pożywka dla drobnoustrojów, ale zagrożenie zniszczenia powierzchni podłogi, szczególnie jeśli dostanie się na nią piasek lub żwir. Podobnie może działać czyszczenie jej nieodpowiednimi środkami. Aby właściwie zadbać o podłogę, należy przeprowadzać jej konserwację. Na czym ona polega?

Podłogi wyłożone panelami z tworzyw sztucznych są łatwe w utrzymaniu, ponieważ można je czyścić wodą i popularnymi preparatami. Wiele osób jednak ceni podłogi wykonane z naturalnego drewna. By cieszyły właścicieli pięknym wyglądem przez długie lata, podłogi drewniane wymagają specjalnego traktowania.

Konserwacja podłogi drewnianej

Drewno nie lubi wody. Pod wpływem wilgoci może się odkształcać, a nawet pękać. Dlatego należy unikać mycia go mokrą szmatką, a jedynie czyścić odkurzaczem i środkami do tego przeznaczonymi. By ograniczyć chłonność drewna, konieczne jest zabezpieczenie go specjalnymi preparatami. Najczęściej używa się do tego celu oleje i lakiery, których położenie należy co jakiś czas powtarzać. W zależności od użytego środka do konserwacji zalecane są inne sposoby czyszczenia. Jeśli nie masz doświadczenia w konserwacji i czyszczeniu drewnianej podłogi, najlepiej powierzyć to zadanie specjalistom z firmy sprzątającej. Mają oni nie tylko wiedzę na temat preparatów do pielęgnacji drewna, ale także odpowiednie narzędzia do ich nakładania. Zaniedbanie czyszczenia i konserwacji może oznaczać konieczność cyklinowania podłogi, co wiąże się z niemałymi kosztami.

Jak usuwać plamy z podłogi?

Podłogi winylowe i płytki są łatwiejsze w utrzymaniu. Można je czyścić na mokro – wodą z detergentem. Problemem mogą być jednak nieestetyczne plamy, które nie dają się usunąć podczas zwykłego mycia. Użycie do czyszczenia proszków, acetonu czy rozpuszczalników może być katastrofalne w skutkach, lepiej więc zlecić to zadanie profesjonalistom, którzy dobiorą odpowiedni środek.

Przeczytaj również: Korzyści z prania dywanów przez specjalistów