Co warto wiedzieć nim zabierzesz się za pranie tapicerki?

Pranie tapicerki meblowej i samochodowej wymaga użycia profesjonalnych środków do czyszczenia. Ważne jest nie tylko, by wszystkie plamy dobrze doczyścić, lecz także, by przy tym nie uszkodzić materiałów. Dowiedz się więcej, jak poradzić sobie z zabrudzoną tapicerką – jak przywrócić świetność swoim meblom i nadać elegancki wygląd samochodowi. 

Tapicerka wykonana z gładkich materiałów jest najłatwiejsza do wyczyszczenia. Niektóre gładkie materiały wymagają jednak specjalnej konserwacji, ponieważ mogą być nieodporne na przykład na wilgoć lub inne czynniki. Z kolei materiały porowate i chłonne, choć są przyjemne w dotyku, mocno chłoną wszelkie zabrudzenia, a wyczyszczenie ich może być bardzo trudne. Najczęściej spotykane tapicerki zarówno meblowe, jak i samochodowe, to tapicerki: 

  • z materiału tekstylnego – najbardziej powszechne, dość podatne na zabrudzenia; 
  • skórzane – są bardzo trwałe i wytrzymałe, jednak wymagają konserwacji; 
  • z eco skóry – łatwe w utrzymaniu, najczęściej wystarczy je przetrzeć wilgotną szmatką; 
  • z alcantary – tworzywo sztuczne, w dotyku przypomina zamsz; 
  • welurowe – najbardziej ekskluzywne, miękkie, przyjemne w dotyku. 

Nie tylko preparaty, ale sama technika czyszczenia tapicerki ma ogromne znaczenie. Jeśli nie masz doświadczenia, najlepiej powierz to zadanie firmie sprzątającej

Jakie technologie stosuje się do czyszczenia tapicerki? 

Najbardziej znane techniki czyszczenia tapicerki to bonetowanie i pranie ekstrakcyjne (przy pomocy odkurzacza piorącego). Bonetowanie to powierzchniowe czyszczenie tapicerki, które stosuje się, gdy zachodzi ryzyko uszkodzenia materiału podczas tradycyjnego prania. Pranie ekstrakcyjne z kolei wymaga specjalnych środków chemicznych: preparatu do prania wstępnego, prania właściwego oraz preparatu do wypłukania materiału na ostatnim etapie prania. Potrzebny jest także specjalny odkurzacz, którego cena wynosi zwykle powyżej 1000 zł. To kolejny argument za tym, by pranie tapicerki powierzyć profesjonalnej firmie sprzątającej. 

Przeczytaj również: Na czym polega czyszczenie elewacji domu?