Jak kompleksowo zadbać o grób naszych bliskich?

Chociaż myślami często jesteśmy przy naszych zmarłych bliskich, nie zawsze mamy możliwość, by odwiedzać ich groby. Pewną pociechę daje nam jednak świadomość, że na grobach panuje ład i porządek. Wykupienie usługi sprzątania grobów jest rozwiązaniem naszych bolączek.

Ból po utracie bliskiej osoby jest nieraz trudny do zniesienia. Budowa eleganckiego nagrobka, palenie zniczy i przynoszenie kwiatów to sposoby, by go złagodzić. To także sygnał dla innych bliskich zmarłego, że pamiętasz o nim. Żałobę łatwiej przechodzić wspólnie, a dzielenie się obowiązkami przy grobie buduje poczucie więzi. Nie zawsze jednak częste odwiedziny na cmentarzu są możliwe, a grób szczególnie w porze jesiennej i zimowej narażony jest na zabrudzenia ziemią, błotem i gnijącymi liśćmi.

Miejsce spoczynku źle wygląda, gdy jest brudne, zarośnięte mchem i pleśnią, a na płycie zalegają resztki starych zardzewiałych zniczy. Zadbanie o grób to właściwie jedyna rzecz, którą można zrobić dla zmarłego. Zaniedbywanie mycia grobu przyczynia się także do szybszego zniszczenia materiałów, z którego jest zrobiony. Na płycie często wtedy pojawiają się odbarwienia i pęknięcia.

Przeczytaj również: Rodzaje usług świadczonych przez firmę sprzątającą

Jak zadbać o grób?

Dobrym pomysłem jest podzielenie obowiązków przy grobie między bliskimi, jednak jeśli jest ich niewielu lub mieszkają daleko od cmentarza, problem pozostaje nierozwiązany. Co więcej, jeśli krewni to osoby starsze lub mające problemy z poruszaniem się, dla nich prace porządkowe mogą stanowić duże wyzwanie. W takich sytuacjach szczególnie pomocne jest zamówienie profesjonalnego mycia grobów. Jego przewaga nad myciem nagrobków przez osoby bliskie, polega na tym, że zajmują się osoby wykwalifikowane z dużym doświadczeniem, które doskonale znają różne rodzaje środków czystości i wiedzą, do jakich powierzchni można je stosować. Pracownicy firmy sprzątającej usuną grzyb i pleśń z nagrobka, posprzątają także wokół. Cena usługi jest ustalana indywidualnie i zależna m.in. od miejsca pochówku, wielkości grobu, częstotliwości sprzątania.